4 spacer ścieżką „Ptaki Szczęśliwic”

Na ostatnim spacerze z cyklu było kameralnie, no cóż „Ptaki Szczęśliwic” to jednak nie koncert Justina Biebera. Pamięci tablicy „kawka” poświęciliśmy minutę ciszy. Mamy nadzieję, że Urząd Dzielnicy znajdzie w końcu pieniądze na zabezpieczenie ścieżki warstwą antygraffiti. Wieczorami siedzą w parku dziesiątki ludzi, niestety zdarzają się też jednostki, które przychodzą tu coś zepsuć.

Od rana w parku było dość tłoczno, chyba dlatego nie pokazała nam się płochliwa kokoszka wodna. Wysłuchaliśmy zato wiosennych koncertów zięby, wytrwale gwizdały sikory, podśpiewywał i cierpliwie pozował do zdjęć mysikrólik (poproszę o fot. jeżeli ktoś ma jakieś fajne). Ten mikrus waży zwykle mniej niż 6 gramów, nie jestto więc śpiew ogłuszający. Gdzieś w oddali zawerblował dzięcioł. Trafiły się też dwa nieoczywiste gatunki – podobni jak dwie krople wody kuzyni: pierwiosnek i piecuszek. Na szczęście obaj postanowili dać głos i dzięki temu wiedzieliśmy, który jest który.

kos_blackbird

A to kos

Kwiczoły wysiadują już jajka w swoich koszykowatych gniazdach. Kiedy tylko zbliża się jakaś wrona wszczynają alarm i rzucają się w nieustępliwy pościg. Gniazda grzywaczy przypominają za to płytkie patelnie na naleśniki. Widzieliśmy modraszkę przymierzającą się do dziupli w pękniętym konarze.

Korzystajmy z wiosny, zaraz pojawią się liście i ptaków w koronach drzew już nie wypatrzymy. Niedługo wrócą do parku kapturki, nasze najlepsze śpiewaczki. Nadstawcie ucha:

(to nagranie Piotra Szczypińskiego możecie usłyszeć z kodu na tablicy „kapturka”)

Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczek szlakiem „Ptaków Szczęsliwic”! W sumie spacery odwiedziło 50 osób (niektóre po 2-3 razy).

ptaki szczęśliwic wycieczka

Widzieliśmy:

Kwiczoł

Kos (gdzieś na początku)

Rudzik

Mazurek

Wróbel

Łyska

Krzyżówka

Wrona siwa

Sroka

Sójka

Kawka

Gołąb domowy

Mysikrólik

Bogatka

Modraszka

Pierwiosnek

Piecuszek

Dzięcioł (duży albo białoszyi)

Zięba

Szpak

Śmieszka

Grubodziób (słuchowo)

Dzwoniec

Grzywacz = 24 gatunki

Dodaj komentarz