Gościnne Występy: Mławskie kobczyki

Podczas gdy media żyją dylematami premier Kopacz, światek ornitologów ekscytuje się największym w rejestrowanej historii nalotem kobczyków. Kobczyki to nieduże, ciepłolubne sokoły, żyjące w koloniach na południu Europy (najbliżej – Słowacja). Żywią się głównie owadami, które zręcznie chwytają w locie, albo dopadają na ziemi. Najłatwiej spotkać je w okolicy zaoranych pól – wypatrują jedzenia z wysokości drutów średniego napięcia.IMG_9539

Pani Kobczyk, fot. Michał Szczepański
Kobczyki pojawiają się w Polsce regularnie, w okolicach przełomu sierpnia i września. Najłatwiej spotkać je wtedy na Dzikich Polach lubelszczyzny. W tym roku jednak, kobczyki dokonały prawdziwej inwazji na nasz kraj. Dlaczego? Nie wiem, nie spotkałem się z jakąś szczególnie racjonalną hipotezą i nie odważę się wyskoczyć ze swoją teorią. Kobczyki spotykane są praktycznie w całym kraju, a ponieważ są gatunkiem stadnym, nocują się w grupach, z których największe dochodzą do prawie 800 osobników!
Wczoraj, w okolicach Mławy, podziwialiśmy Mławy kilka stad, z których największe liczyło ok. 30, głównie młodych, ptaków. Wypatrzyliśmy też 3 dorosłe, szaroniebieskawe samce z czerwonymi łapami i piękne, rdzawe samice w ciemnych maskach. Tuż przed zmierzchem ptaki uwijały się nad polem polując na jakąś owadzią drobnicę.

IMG_9629

Pan Kobczyk, fot. Michał Szczepański

Polecam oderwanie się od serwisów informacyjnych i rozejrzenie się za kobczykami. Następna taka okazja pewnie już nie w tym życiu!
DSC06941-001

Dodaj komentarz