Papugi z Nysy

Nysa na Opolszczyźnie jest pierwszym miastem w Polsce gdzie lęgi odbywają aleksandretty obrożne. Ich odkrywca, Łukasz Szeląg, regularnie sprawdza jak się ma jego latająca trzódka. W Nysie rezyduje obecnie szóstka, która podobno całkiem dobrze daje sobie radę z nękającymi je gawronami. W krajach zachodniej Europy żyją wielotysięczne populacje tych ptaków – potomkowie uciekinierów i wyzwoleńców z klatek. Widać europejski klimat jest całkiem znośny dla ptaków, które naturalnie żyją w Środkowej Afryce i na Płw. Indyjskim. Ich ekspansja na północ naszego kraju to zapewne tylko kwestia czasu. Rok temu napisałem o tym tekst do Tygodnika Powszechnego.

fot. Łukasz Szeląg

4 Replies to “Papugi z Nysy”

  1. Witam.Co do liczebności to nie szóstka tylko ósemka.Papugi pojawiły się w 2015 roku (parka).I od 2016. mają po trzy młode co rok(maj, czerwiec).W tym roku również powinny być ponieważ samica siedzi już w dziupli.Pozdrawia stały obserwator ptaszków.

    1. Nie zgłosił pan tej obserwacji do Komisji Faunistycznej PAN? Ja opieram się na informacjach od kolegi z Nysy, który pierwszy o nich zaraportował.

  2. Na stronie Komisji Faunistycznej pierwsza obserwacja jest z 2015 roku. Wszystko można zweryfikować. W pierwszej obserwacji były trzy osobniki, później dwa. Jeden był samcem, drugi samicą, trzeci nie został zidentyfikowany.

    http://komisjafaunistyczna.pl/?post_type=orzeczenie

  3. Zgadza sie Jordan ma racje jest ich napewno 8 jestem mieszkancem jednego z blokow nie opodal ich gniazda i czesto je widuje czesto lataja stadami i latwo je policzc

Dodaj komentarz