Ścieżka edukacyjna „Ptaki Szczęśliwic”

Tak, to prawda – tablice sfotografowałem w koszmarnym świetle. Ale pachną świeżością i nikt nie zdążył jeszcze wyrazić na nich swojego stosunku do Legii Warszawa/Polonii Warszawa.

Projekt zrealizowaliśmy dzięki Inicjatywie Lokalnej (http://goo.gl/4IBYMi) – nowemu narzędziu współpracy między samorządem, a mieszkańcami. Wygląda na to, że jesteśmy pionierami w naszej dzielnicy.

Tablice przedstawiają 10 gatunków ptaków, które mieszkają w parku, bądź regularnie go odwiedzają. Tablica numer 11 informuje o całości projektu. Staraliśmy się nie przeładować opisów informacjami, postawiliśmy na ciekawostki. Odrzuciliśmy „atlasowe” dane dotyczące choćby liczonej w centymetrach wielkości. Dlaczego? Bo wrażenie rozmiaru jest bardzo subiektywne. Ptaki obserwujemy zwykle z pewnej odległości i często wydają nam się większe niż w rzeczywistości. Do opisów dodaliśmy także kody QR odsyłające do plików z ptasimi głosami (można je skanować dzięki odpowiednim aplikacjom na smartfony).

Nie, nie każdy mały, szary ptak to wróbel. Czas nauczyć się rozpoznawać podstawowe, miejskie gatunki! Opisaliśmy zuchwałego szpaka, ale i skrytą, niepozorną kapturkę. Może uda Wam się ją dostrzec w gęstwinie krzewów?

Projekt i koncepcja całości: UAU Project & Dzika Ochota

Sfinansowano z funduszy Miasta Stołecznego Warszawy

Współpraca: Urząd Dzielnicy Ochota, Wydział Ochrony Środowiska Dzielnicy Ochota

aPTAKI SZCZĘŚLIWIC2

wróbel2wróbeltrzciniak2trzciniak

śmieszka2śmieszkaszpak2szpak

łyska2łyskakwiczoł2kwiczoł

kawka2kawkakapturka2kapturka

grzywacz2grzywaczdzięcioł duży2dzięcioł duży

0 Replies to “Ścieżka edukacyjna „Ptaki Szczęśliwic””

  1. Katarzyna Szczypa says: Odpowiedz

    Brakuje innych gatunkow ptakow spotykanych w tym parku np kaczki krzyzowki, kosa, sikorek. Ciekawe jest wedlug jakiego klucza wybierano gatunki umieszczone na tablicach czy np. ze wzgledu na liczebnosc w parku?
    Pozdrawiam
    Katarzyna Szczypa

    1. Szanowna Pani, Przez ostatnie kilka lat w parku obserwowano przeszło 70 gatunków ptaków, siłą rzeczy musieliśmy dokonać wyboru 🙂 Nie ma tu żadnego klucza – wymieszaliśmy gatunki dobrze znane (choć staraliśmy się przedstawić z nieznanej strony) i takie bardziej nietypowe (kapturka, trzciniak). pozdrawiamy!

  2. Serdecznie dziękuję za pomysł i realizację. Informację o ochockim pomyśle przekazałam już znajomym z Wrocławia. Dla dobra wróbli!! Gratulacje.

    1. Wróbli i nie tylko 🙂 Dziękuję, bardzo mi miło. Powodzenia we Wrocławiu!

Dodaj komentarz