W sobotę 13 maja odbył się pierwszy Warszawski Rajd Ptasiarzy. Pogoda dopisała, humory chyba też (nawet na wczesnoporannych spacerach).
(mój poranek)
Razem z piątką przewodników cuda warszawskiej przyrody podziwiało przeszło 100 osób. Niektórzy uczestnicy Rajdu nie poprzestali na jednej wycieczce. Najpilniejszych nagrodzimy książkami, które przekazało nam wydawnictwo Dragon.
W sumie zaobserwowaliśmy 104 gatunki ptaków i jest to wynik znakomity! W końcu wszystkie spacery odbyły się w granicach miasta! Najlepiej spośród przewodników wypadł Janek, któremu licznik zatrzymał się na 100 gatunkach. Ci, którzy wybrali jego wycieczki mogli posłuchać derkaczy, zobaczyć sieweczki rzeczne czy przyjrzeć się gniazdu remiza. U Sławka zameldowały się sarny i nieczęste w Warszawie rybitwy czarne. Grupa Staszka stanęła oko w oko (czy raczej ryjek) z małą watahą dzików, z ptaków ucieszył wszystkich dostojny bielański kruk. Beata wykręciła drugi wynik Rajdu (67 gat.) i pokazała swoim gościom m.in. krętogłowa, dziwnego dzięcioła, który nie kuje dziupli, a przestraszony syczy i kręci szyją jak wąż. Krzysiek, który wybrał trasy wzdłuż Wisły natknął się z grupą m.in na kurę domową, ale też i ciekawy zestaw ptaków łąkowo-łęgowych. Ciekawe, że tylko dwóch przewodników spotkało na szlaku gawrona! Tego prozaicznego, zdawałoby się codziennego gawrona… Liczebność tego gatunku spada w Polsce od dłuższego czasu, ptaki są regularnie płoszone z parków, a ich kolonie lęgowe niszczone. Może gawron powinien zostać ptakiem herbowym naszego Rajdu?
fot. Sławomir Kasjaniuk, Staszek Łubieński, Krzysztof Tabernacki, Beata Kojtek.
Jaki będzie przyszłoroczny Rajd? Tegoroczna, pierwsza edycja udała się lepiej niż się spodziewaliśmy a frekwencja przekonuje nas, że miłośników przyrody w Warszawie nie brakuje. Za rok spróbujemy zwerbować do zabawy więcej przewodników, tak by wycieczki mogły się odbyć w różnych częściach miasta. Mieliśmy zaledwie dwa spacery na praskim brzegu, za rok postaramy się by podział był bardziej równy.
Dziękujemy za wspólne spacerowanie, za entuzjazm, za miłe słowa i zachęcamy do odpoczynku na łonie natury, nawet tej miejskiej!
Organizatorzy: Beata, Janek, Krzysiek, Sławek i Staszek
Dziękujemy : MZA Miejskim Zakładom Autobusowym (za reklamę w autobusach), firmie Wild Grass (za dostarczenie na miejsca zbiórek napojów) i Wydawnictwu Dragon za nagrody dla najbardziej wytrwałych uczestników (egzemplarze „Poradnika miłośnika ptaków”).
A tu lista ptaków obserwowanych podczas Rajdu:
-
grzywacz
-
wrona siwa
-
kos
-
śpiewak
-
kapturka
-
zięba
-
rudzik
-
świstunka leśna
-
dzięcioł duży
-
szpak
-
bogatka
-
modraszka
-
kowalik
-
strzyżyk
-
pełzacz ogrodowy
-
wilga
-
dzięcioł czarny
-
kopciuszek
-
jerzyk
-
kawka
-
kruk
-
grubodziób
-
dzięcioł zielony
-
kwiczoł
-
krzyżówka
-
pleszka
-
wróbel
-
sroka
-
mazurek
-
muchołówka szara
-
sierpówka
-
dzwoniec
-
pierwiosnek
-
łyska
-
piegża
-
śmieszka
-
rybitwa rzeczna
-
słowik szary
-
piskliwiec
-
mewa siwa
-
potrzos
-
kormoran
-
pustułka
-
piecuszek
-
krogulec
-
sójka
-
oknówka
-
mandarynka
-
zaganiacz
-
błotniak stawowy
-
bażant
-
dymówka
-
mewa białogłowa
-
kokoszka wodna
-
trzcinniczek
-
potrzos
-
cierniówka
-
szczygieł
-
gęgawa
-
czyż
-
trznadel
-
słowik rdzawy
-
rybitwa białoczelna
-
dzięciołek
-
łabędź niemy
-
krzyżówka
-
cyranka
-
perkozek
-
rybitwa czarna
-
pliszka żółta
-
pliszka siwa
-
muchołówka żałobna
-
kulczyk
-
perkoz dwuczuby
-
zausznik
-
kukułka
-
pokląskwa
-
świerszczak
-
perkoz rdzawoszyi
-
remiz
-
gąsiorek
-
nurogęś
-
kląskawka
-
krętogłów
-
gawron
-
droździk
-
łozówka
-
czarnogłówka
-
czubatka
-
gajówka
-
głowienka
-
czernica
-
rokitniczka
-
białorzytka
-
brzegówka
-
skowronek
-
myszołów
-
czajka
-
sieweczka rzeczna
-
bączek
-
dziwonia
-
brzęczka
-
derkacz
-
makolągwa