Kolejna, trzecia już edycja Warszawskiego Wielkiego Roku była rekordowa przynajmniej z dwóch powodów. Najlepszy indywidualny wynik odnotował zwycięzca, Michał Kucharski, który jako pierwszy przekroczył barierę 200 gatunków zaobserwowanych w ciągu roku, w granicach administracyjnych Warszawy. Łącznie widzieliśmy 215 gatunków. Zeszłoroczny WWR był również najbardziej wyrównany i emocjonujący – Michał i Krzysztof Tabernacki (drugi wynik) ścigali się do samego końca.


W 2019 roku postawiliśmy większy nacisk na element citizen science. Wprowadziliśmy obowiązek wprowadzania pierwszej obserwacji gatunku do bazy ortnitho.pl, dzięki temu nasze dokonania nie przepadną za parę lat w jakichś zakurzonych zeszytach. Stronę, która zbierała do kupy dane przygotował i nieustannie ulepszał Przemysław Gumułka z Fundacji Psubraty (która prowadzi m.in. kampanię Łączą nas ptaki).

Z pewnością największą sensacją tegorocznego WWR był jerzyk blady wypatrzony 16 listopada przez Wojtka Guzika. Ptaka zdążyli zaobserwować również uczestnicy naszej zabawy – Michał i Krzysztof. Obserwacja czeka jeszcze na oficjalne potwierdzenie i uznanie przez Komisję Faunistyczną. To zwykła formalność bowiem dokumentacja wykonana przez Wojtka jest tak dobra, że nie ma wątpliwości z jakim gatunkiem miał do czynienia. To zaledwie 4 obserwacja jerzyka bladego w Polsce.
Ciekawych obserwacji było znacznie więcej – szczególnie ptaków siewkowych: szablodzioba, siewki złotej, kulika mniejszego, czy szlamnika.
Te i inne ciekawe obserwacje na zdjęciach Michała Kucharskiego.
fot. Michał Kucharski
Naturalnie w 2020 roku rozpoczynamy czwartą edycję zabawy.
Równolegle rusza pierwszy, ogólnopolski Wielki Rok pod patronatem OTOPu.
Szczegóły tu