Żegnaj WWR, witaj WWR

Zakończyliśmy drugą edycję Warszawskiego Wielkiego Roku, tym razem w zabawie brało udział (z różną przyznajmy sumiennością) aż 38 osób. Łącznie obserwowaliśmy 205 gatunków ptaków, nieco mniej niż w 2017 roku (213), ale walka była bardziej wyrównana i pierwsza czwórka, najbardziej zaangażowana i niestrudzona była poza zasięgiem reszty.
Podobnie jak rok temu bezkonkurencyjna okazała się Dorota Łukasik, która widziała 191 gatunków. Dorota wzięła na siebie również zbieranie do kupy danych z całej zabawy. Tuż za nią znalazł się Michał Kucharski, Czarny Koń i rewelacja tegorocznego WWR, który większość swoich obserwacji udokumenował fotograficznie. Za nimi wpadł na metę Krzysiek Tabernacki, narzekający notorycznie na brak czasu, który mimo to wykręcił doskonały wynik i poprowadził spacery w ramach Warszawskiego Rajdu Ptasiarzy.

W 2019 roku WWR będzie zabawą z elementami citizen science – uczestnicy będą zobowiązani do wprowadzania danych (przynajmniej pierwszej obserwacji gatunku) do serwisu ornitho.pl. Pod koniec roku pozwoli nam to na sporządzenie doskonalszych statystyk i lepsze mapowanie cennych przyrodniczo miejsc. Mamy nadzieję, że z naszych informacji skorzystają służby odpowiedzialne za stołeczną przyrodę.
Zainteresowanych udziałem zapraszamy do grupy, osoby które nie mają facebooka prosimy o zapoznanie się z regulaminem i logowanie tu
https://wwr.psubraty.pl/app.php?m_id=3

Subiektywnie najciekawsze ptaki WWR w obiektywie Michała Kucharskiego.Dodaj komentarz